
Національно - патріотичне виховання
УКРАЇНОЗНАВСТВО

Українознавство — це один із шляхів повернення народу до його істинної культури у повному обсязі. Коли мова сьогодні йдеться про розширення сфери функціонування української мови, то за цим обов'язково має стояти і знання культури. Адже жодну мову не можна вивчити, не проникнувши у психологію народу — її носія, його матеріальну і духовну культуру. За кожним словом — величезний культурно-історичний досвід нації.
Впродовж багатьох століть український народ намагалися позбавити історичної пам'яті. Внаслідок цього українська культура неоднаковою мірою збереглася в селах і в містах. Курс українознавства і є спробою допомогти громадянину України усвідомити, хто ми є, ким були і ким маємо стати. Українознавство — це один із шляхів повернення народу його істинної культури. Українознавство не вивчає усієї багатогранності української культури. Поняття культура значно ширше — це і продукти матеріальної та духовної життєдіяльності людини, і її ставлення до природи, до інших людей та до самої себе. Формами її вияву є наука, мистецтво, мораль, релігія, структура державного управління тощо. Предмет українознавства — це насамперед народна культура, етногенез і поняття про українську ментальність, тобто розуміння джерел, історичних форм і генезису сучасної української культури.




Саме в закладі дошкільної освіти діти отримують перші відомості про різні явища життя, вбирають повагу до свого міста, до Батьківщини, дізнаються багато нового і цікавого про їхнє минуле та сьогодення. Тому надзвичайно важливо в цей період сформувати навколо дитини розвивальне середовище, розвинути до нього естетичне ставлення.
Саме музей дає змогу збагатити дітей враженнями від предметів, яких вони ніколи не бачили та й не могли бачити в повсякденні, розширити їх кругозір, сформувати системне уявлення про світ.
Концепція створення експозиції
Український ідеал людини – це не вишивана сорочка, яку можна зняти і все ж таки залишитись українцем. Це те найкраще, що створив народ в розумінні властивостей людської особистості та її призначення.
Грирогій Ващенко
Актуальність створення куточка національно-патріотичного виховання.
Кожна людина, яка народилася, живе, виховується, навчається, працює в певній країні має право ідентифікувати себе, своє власне «я» з глибоко ємним словом «громадянин»: «я громадянин України». Натомість громадянином не народжуються. Громадянином потрібно стати, засвоїти насамперед, за образним виразом В.Сухомлинського, азбуку громадянськості в усталеному життєдіяльнісному і життєтворчому просторі людського життя.
Проблема громадянського виховання дітей набуває все більшого значення в сучасний період. Ми живемо у досить складний і водночас дуже цікавий час. Ламаються застарілі стереотипи, стрімко оновлюється суспільство. Дедалі частіше звертаємося до витоків нашої духовності і з жалем переконуємося, що багато втрачено, забуто, загублено. І завдання педагогів на даному етапі полягає у тому, щоб навчити дитину шанувати рідне слово, не цуратися свого роду, краю, любити пісні, які ще з народження співала мати, знати звичаї та обряди свого народу.
Слід зазначити, що засвоєння цінностей і норм життя, які затвердилися в суспільстві, об'єктивний, але не стихійний процес. Патріотизм не закладений в генах, це не природна, а соціальна якість і тому вона не успадковується, а формується. Тому одним з найважливіших завдань сучасного дошкільного закладу є формування понять Батьківщина, Вітчизна. Батьківщина включає в себе все різноманіття соціальних і природних факторів, які об'єднуються поняттями сім'я, мікрорайон, село, місто. У міру свого розвитку дитина поступово усвідомлює свою належність до сім'ї, колективу групи, дитячого садка, народу. Завдання педагогів - якомога раніше спонукати в зростаючій людині любов до рідної землі, з перших кроків формувати у дитини риси характеру, які допоможуть їй стати людиною і громадянином суспільства; виховувати любов і повагу до рідного дому, дитячого садка, рідної вулиці, міста; почуття гордості за досягнення країни, любов і повагу до армії, гордість за мужність воїнів; розвивати інтерес до доступних дитині явищ суспільного життя.
Концепція створення експозиції спрямована на реалізацію Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді , побудована нами на положенні про те, що ефективність національно-патріотичного виховання досягається тоді, коли педагогічна діяльність характеризується цілісністю - діяльність педагога включає відбір народознавчого змісту матеріалу у відповідності з метою розвитку дитини, її віковим особливостям та інтересам; збагачення розвивального середовища, узгодженість тематики занять з патріотичного виховання з тематикою інших занять, з іграми дітей, створення умов для самостійної та спільної з дорослими роботи з краєзнавчим, народознавчим матеріалом; забезпечення соціально-емоційного благополуччя дитини, діагностика змін в її розвитку.
Дошкільник розвивається в діяльності, і чим вона різноманітніша, тим краще реалізуються його потенційні можливості. Тому створення куточка національно-патріотичного виховання набуває своєї актуальності.
Мета створення експозиції: формування у дітей уявлень з народознавства, складовими якого вважаємо мову, культуру, традиції, мораль, декоративно-прикладне мистецтво, народний фольклор. Засвоюючи матеріальні і духовні цінності, вироблені народом і людством, дитина стає людиною з відповідними рисами характеру і вдачі. Національні цінності сприяють формуванню у дітей національних якостей, у тому числі громадянських і патріотичних.
Завдання:
• формування любові до рідного краю, Батьківщини;
• формування духовно-моральних взаємин;
• формування любові до культурного спадку свого народу;
• виховання любові, поваги до своїх національних особливостей.
Шляхи реалізації мети та завдань:
- проведення тематичних занять, бесід, екскурсій в куточку державної та національної символіки;
- впровадження технології музейної педагогіки.
Тематичний план з патріотичного виховання через музейну педагогіку (Вкладення)
Музей національно-патріотичного виховання включає міні-музеї:
* українського народознавства,
* «Рідне місто моє»,
* «Тих днів у пам"яті не стерти і сьогодні».
Виховати свідомого громадянина і патріота означає сформувати в дитини комплекс певних знань, особистісних якостей і рис характеру, що є основою специфічного способу мислення та спонукальною силою у повсякденних діях, вчинках, поведінці.
Патріотизм постає як глибоке громадянське почуття, змістом якого є любов до свого народу, Батьківщини, усвідомлення своєї причетності до її історії, традицій, культури, вболівання за її майбутнє.
Важливим напрямом патріотичного виховання є прилучення до народознавства - вивчення культури, побуту, звичаїв рідного народу.
Старших дошкільників ознайомлюють з культурними і матеріальними цінностями родини і народу, пояснюють зв'язок людини з минулими і майбутніми поколіннями, виховують розуміння смислу життя, прищеплюють інтерес до родинних і народних традицій. Неабияке значення для виховання свідомого громадянина є прищеплення шанобливого ставлення до героїв війни, ветеранів, до пам'яті про тих, хто загинув, захищаючи Вітчизну; поваги до воїнів — захисників, кордонів Батьківщини. Формування патріотичних почуттів дітей дошкільного віку має поєднуватися з вихованням їх у дусі миру.
У новій редакції Базового компоненту дошкільної освіти зазначено, що кожна країна має свою територію, на якій проживають люди з різним кольором шкіри, волосся, розрізом очей тощо. Вони мають свою культуру, звичаї, мову. Діти мають усвідомлювати, що всі народи світу прагнуть миру і щасливого життя, процвітання рідної країни і всієї планети, турбуються про майбутнє дітей.
Мета:
• формування у молодого покоління високої патріотичної свідомості, а саме - почуття любові до України; пошани до видатних вітчизняних історичних діячів; готовності до виконання громадянських і конституційних обов'язків.
Завдання:
• формування розуміння своєї приналежності до нації; любові, поваги до національної мови, традицій; основ фундаментальних рис національного характеру;
• формування любові до рідного краю (причетності до рідного дому, сім'ї, дитячого садка, міста);
• толерантне ставлення до представників інших національностей, до ровесників, батьків, сусідів, інших людей.
.png)

